Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kazakistan Dışişleri Bakanı Beibut Atamkulov ile görüştü.

Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, görüşmede, ikili iş birliği, siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda somut planlar tanımlandı, uluslararası arenada işbirliği konusunda ortak pozisyonlara ulaşıldı.

Hristodulidis ve Atamkulov, görüşmeler sırasında çok taraflı siyasi işbirliğini ilerletme konusundaki kararlılıklarını yineledi.

Söz konusu açıklamada, Kazakistan’ın Güney Kıbrıs'ı Güney Avrupa'nın en önemli ortaklarından biri olarak gördüğü vurgulandı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin temeli olan ticaret-ekonomi ve yatırım işbirliğinin gelişimi detaylı olarak tartışıldı. Potansiyel ortaklık yönleri gıda endüstrisi, tarım, finansal hizmetler ve turizm olarak tanımlandı.

Tarafların ticaret ve ekonomik işbirliğine özel önem verdiği ve bir "yol haritası" oluşturmaya karar verdiğine dikkat çekildi. Güney Kıbrıs'tan Kazakistan’a yapılan toplam doğrudan yatırımın 2005 yılından bu güne kadar 2,2 milyar dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.