Kazakistan’ın en eski yerleşim alanlarından Türkistan bölgesindeki Kültepe (Культобе / Kultobe) Höyüğü arkeolojik alanında bulunan Türgiş Kağanlığına (Türgişler veya Türkeşler Devleti) ait bronzdan yapılmış sikke, Kazak Kültür Araştırma Enstitüsü üzmanlarına göre arkeolojik kazılarda bu yıl bulunan en değerli eşya.

Arkeojik alandaki kazılarda bu yıl bulunan en değerli eserin bronz sikke olduğunu fikrini destekleyen Arkeolog Serik Akylbek’e (Серик Акылбек); “bronzdan yapılmış sikke VIII. yüzyıla ait. Sikkenin ön yüzünde Bay Türgiş Kağanı yazıyor, arka yüzünde ise stiliden runik harfleriyle yazılmış olduğu anlaşılan bir yazı yer alıyor ama okunamayacak kadar silik" dedi.

Tengri News (tengrinews.kz) sitesinin haberine göre; arkeologlar, devam edecek çalışmalarla Kültepe’nin daha eski tarihine ulaşmayı hedefliyor. Kazak Kültür Araştırma Enstitüsü Genel Müdürü Andrei Kazbulatov (Андрей Хазбулатов);  "Bulgular kazı alanının Doğu ve Batı arasındaki uluslararası ilişkileri sağlayan İpekyolu’nun ticaret merkezlerinden biri olduğunu göstergeriyor” dedi.