Bu arada, 17 Nisan'da CKB (Cumhuriyet kamu birliği) “Uly Dala Kyrandary”  başkanlık seçimlerine katılmak için aday gösterdi. Bu yazar Sadybek Tugel.

Sadybek Tugel "yüzde bir adayın" prototipidir. İlk soru, gerekli sayıda destekçi olup olmadığıdır?  Kayıt olabilirmisiniz 90-100 bin imza toplamak için (seçmenlerin en az 1’i %), insan sayısı ve finansal kaynaklara ihtiyaç vardır. Tabiki’de zaman sorunu altında maliyetler artar. Ayrıca iyi bir kampanya yapmak için büyük miktarda finansal ihtiyacınız var.

Bu durumda bu tür adaylrın hiçbir değeri yok gibi görülüyor.Ancak, cumhurbaşkanlığı için politika tutkusu olmayan rakamlar dikkat etmeliler. Çünkü onların gerçekten ciddi bir yardıma ihtiyaçları var.

Öyle adayları pragmatik olarak kullanılabilirler. Geri çekilme karşılığında gerekli prosedürlerin yapılmasına yardımcı olarak baskı yapabilirler. Yani, oylamadan birkaç gün önce, baskın aday  seçimlere katılmayı reddeder . Bu dünya pratiklerinde kullanılan bir teknolojidir.

"Gri" katılımcı seçim kampanyası sırasında medya sermayesinde başka kişisel amaçlar için, popüler olmaya çalışır. Aynı zamanda, ihmal edilebilir faiz şeklindeki kesin karardan kaçınır. Buna karşılık, cumhurbaşkanlık adayı şartlı olarak kendisine 1%  artı ekler ve en önemlisi de sosyal mediya gündeminde kalmayı başarır. Dolayısıyla, halk bilincinde adaya olan halk desteği konusunda ek dernekler kurulmaktadır.