Küresel şirketler Özbekistan'a gidiyor

Ülkeyi bir bütün olarak konuşursak, elbette, Özbekistan'ın gerçekten açıldığını ve hızlı bir şekilde yetişmeye çalıştığını kabul etmeliyiz. Konu ekonomik kalkınma ile ilgili. Özbekistan'ın yeni cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, ülkenin dış ve iç ekonomik politikaların kökten değiştirmeye başladı. Ülkenin ana öncelikleri ekonomisinin serbestleşmesi, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve dünya pazarında rekabet gücünün artması.

Üç yıl boyunca büyük dünya şirketleri ve firmaları ülkeye girdi. Ve değişim yeni cumhurbaşkanı uluslararası ticaret camiasına ülkenin verimli bir işbirliğine hazır olduğunu ve tüm yatırımların güvenliğini garanti ettiğini açıkça belirttiğinden sonra başladı. Buna göre, dönüşümün açılması,  Japonların Toyota endişesiyle başlayıp Rus "Chocolate Girl" kahve dükkanları gibi küçük şirketlerle sona eren düzinelerce küresel şirketlerin piyasaya girmesine neden oldu.

Son zamanlarda, birçok Kazakistan uzmanları, açılıştan sonra Özbekistan ekonomik büyümede Kazakistan ile rekabet edebileceklerini merak etmeye başladı. Ancak, Özbekistan bu perspektifi dikkate almıyor, çünkü geçmiş deneyimler bölgedeki rekabetin sadece Orta Asya ülkelerini birbirinden uzaklaştırdığını göstermiştir. Çok fazla zaman kaybedildi ve şimdi Kazakistan ve Özbekistan işbirliğini sürdürmeye ve birbirlerinin ekonomilerini tamamlamaya devam etmesi gerekiyor. Kazakistan ve Özbekistan beş önemli ticaret ortağı arasında olduğu belirtilmelidir. Şimdiye kadar, ciro 3 milyar doları aşmadı, ancak son zamanlardaki olumlu eğilimleri öne alındığınızda, 2020'de ülkeler arasındaki ticaret cirosunun 5 milyar dolara ulaşması muhtemel.