Katherine Costello’nun kaleme aldığı makalede Rus medyasının ve bilgilendirme ağının Türk siyasetine etkileri üzerine değerlendirmeler yer alıyor. Rusya’nın, medya gücünü kullanarak ABD ile Türkiye arasındaki güven bağını zedelemeye yönelik bir faaliyetin içerisinde olduğu belirtiliyor. Makalede, “Rus medyası, Amerikan karşıtı medya diliyle Türk hükümetinin kararlarını etkileme yolunu tercih etmiştir” ifadeleri dikkat çekiyor.

Costello, Türkiye’de son dönemde yaşanan üç önemli olay üzerinden Rus medyasının tepkilerini inceliyor. Bunların ilki; Türkiye’nin 2015 yılında Rus uçağını düşürmesi, ikinci olarak 15 Temmuz darbe girişimi ve son olarak 2016 Aralık’ında Rusya Büyükelçisi Karlov’un öldürülmesi.

Yazar, Rus medyasının Türkiye’yi sarsan bu olayların ardından halkın ve hükümetin tepkilerini kullanarak fırsatçılık yaptığını, çelişkili yayınlar üzerinden propaganda yürüttüğünü iddia ediyor. Olayların kim tarafından gerçekleştirildiğine dair ilk etapta oluşan belirsizlik üzerinden Rusya’nın kendi varlığını tesis etme yoluna gittiğini ifade ediyor.

Ayrıca, Rus basınının, ABD ile ilgili komplo teorilerine sıkça yer vererek kamuoyundaki Amerikan algısını olumsuz bir noktaya çekme giriminin olduğu dikkat çekilen bir başlık olarak makalede yer alıyor. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD’nin olduğu bilgisinin Rusya tarafından servis edildiği iddia ediliyor.

Yazarın kaleme aldığı makalede, Rusya’nın medya ve propaganda dilinden sadece Türk halkının değil aynı zamanda yöneticilerin de etkilendiği belirtiliyor. Son dönemde artan Türkiye-ABD yönetimleri arasında yaşanan krizin arkasında Rus propaganda faaliyetlerinin olduğu söyleniyor.

Makalede ayrıca, Rusya’nın amacının Türkiye ile NATO ittifakı arasında güven bağının zedelenmesi ve Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşmasını sağlamak olduğu belirtiliyor. Böylelikle Türkiye’nin doğal lider olduğu bölgelerde, Rusya’ya karşı muhalefetin büyük oranda engelleneceği öngörüsünde bulunuluyor.

ABD hükümeti, NATO ve bağımsız medya izleme grupları, Türkiye'deki Rus medya çalışmalarını daha yakından izlemeleri gerektiği vurgusu yapılıyor.