Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamasında, Kırım Tatarlarının sürgününün 75. yıldönümü ve Kafkas Savaşı’nın sona ermesinin 150. yıldönümü nedeniyle mayıs ayında Türkiye’de düzenlenen birtakım etkinliklerin içeriğine tepki gösterdi.

 

Zaharova Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı bu etkinliklere ilişkin olarak, “Bazıları Türk merkezi ya da yerel yönetimlerinin doğrudan desteği ile gerçekleştirilen söz konusu etkinliklerden birçoğunun siyasileştirilmiş ve açık bir biçimde Rusya karşıtı olduğunu üzülerek belirtmek isteriz” dedi.

‘RUSYA KARŞITI FAALİYETLERE TOLERANS GÖSTERMESİ ANKARA’NIN BAZI OLAYLARA TARİHİ BAKIŞI İLE ÖRTÜŞMÜYOR’

 

“Bunun, ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi ve liderlerimiz tarafından önümüze konulan çok yönlü ortaklık hedefine ulaşılmasına hizmet etmediği açıktır” vurgusunu yapan Rusya Dışişleri Sözcüsü,  “Rusya karşıtı bu faaliyetlere tolerans göstermesi Ankara’nın diğer tarihi olaylara kendi bakışıyla kesinlikle bağdaşmamaktadır” diye ekledi.

‘BU GİBİ YASLI TARİHLERİN, SADECE BİR GÜNÜN SİYASİ KONJONKTÜRÜNE HİZMET ETMEMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ’

 

Rusya bayrağı renklerinde bir Kırım haritası
© AFP 2019 / VASİLİY MAKSİMOV
Kırım Tatarları, değişimleri görmesi için Erdoğan’ı yarımadaya davet etti

Zaharova şöyle devam etti: “Türk toplum ve siyaset çevrelerini, ayrıca Türkiye’de yaşayıp köken olarak Rusya’yla ilişkisi olan halkların temsilcilerini, 19 ve 20. yüzyıllardaki bu güç tarihi olayları değerlendirirken objektif olmaya çağırıyoruz. Kaldı ki bu olayların, profesyonel bir biçimde bilimsel açıdan incelenmeye devam edilmesine hâlâ gereksinim vardır. Prensip olarak bu gibi yas tutulan tarihlerin, sadece bir günün siyasi konjonktürüne hizmet etmelerinden ziyade, ortak tarihi hafıza temelinde devletleri ve halkları yakınlaştırmaya hizmet etmeleri gerektiğine inanıyoruz.”