Kazakistan vatandaşlarını Suriye'den tahliye etmek üzere yapılan insani yardım operasyonunun tamamlanmasıyla ilgili Devlet Başkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in Açıklaması:
 
Benim talimatımla, kolluk kuvvetleri ve Dışişleri Bakanlığı işbirliğiyle 6 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen insani yardım operasyonu sonucunda Suriye’den 30 çocuk dahil olmak üzere 47 Kazakistan vatandaşı tahliye edildi. Bunlar kandırılarak söz konusu çatışma halindeki ülkeye alınarak, teröristler tarafından rehin tutulan ülkemiz vatandaşlarıdır. Tahliye edilen kadın ve çocuklara Kazakistan’da devlet tarafından her türlü destek sağlanmaktadır. Zor durumda kalan bu masum insanlarımız, tekrar vatanına kavuşmalarından son derece mutlular. Bununla birlikte bir ay boyunca adaptasyon sürecinden geçecek ve gerekli tıbbi bakım sağlanacaktır. Gerekli tedbirler bu tür olayların önlenmesine yardımcı olacaktır.
 
Kazakistan, dünyanın her köşesindeki kendi vatandaşlarına daima sahip çıkmaktadır. Bizim temel görevimiz- ülkemizin güvenliğini, bütünlüğünü ve birliğini korumaktır. Çatışma bölgelerinde zorla bulunan çocukları vatana kavuşmasına yönelik çalışmalara devam edeceğiz.
 
 
 
 
 
Kaynak:
 
 
2. Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği