Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in hayatı ile çalışmalarını konu eden “Nursultan Nazarbayev” (Biyografik inceleme) ve  Suriye sorunu ile Türkiye-Rusya krizindeki Kazakistan’ın üstlendiği misyonu, Astana Görüşmeleri vs. konuları ele alan “Arabulcu: Suriye Düğümü” adlı kitapların satışa sunulduğunu bildirdi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan anonsta şu ifadeler kullanıldı:

 

“Nursultan Nazarbayev” Biyografi kitabı

Proje Yönetmeni: Prof. Dr. Mahmud Qasımbekov

Yayınevi: Panama Yayıncılık

Özet: Kitap, Nursultan Nazarbayev’in hayatı ile çalışmalarına ilişkin yapılan ilk resmî tarihî-biyografik araştırma kitabıdır. Kitapta Cumhurbaşkanı’nın sıradan bir köy delikanlısı olduğu dönemden başlayıp ulusun liderliğine uzayan yaşam yolu anlatılmıştır. Eserde Kazakistan’ın XX. yüzyılın sonu ile XXI. yüzyılın başında yaşanan önemli ve karmaşık olaylar ile süreçler çerçevesindeki Nazarbayev’in siyasi yaşamına odaklanmıştır. Kapsamlı arşiv belgeleri temelinde hazırlanan bu biyografi, aynı zamanda Kazakistan’ın yakın tarihine ışık tutan önemli bir kaynak niteliğindedir. Zengin resim ve açıklamalarla birlikte ilk defa yayımlanmakta olan özel belgelerin aslına uygun örneklerinin de verilmesi kitabın değerini artıracak ve okuyucunun olayları daha iyi kavramasına yardımcı olacaktır.

 

“Arabulucu: Suriye Düğümü” kitabı

Yazar: Nurlan Onjanov

Yayınevi: Panama Yayıncılık

Özet: Kitapta Suriye darboğazı ve uluslararası toplumun çözüm çabaları, Kazakistan’ın Suriye darboğazındaki rolü, Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulması, uzlaştırma, Kazakistan’ın BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi ve Astana Süreci konuları ele alınmıştır.

Kitapları D & R, Dost Kitabevi, Kızılay Metro Kitap Fuarı mağazalarından ve https://www.kitapyurdu.com/

https://www.nobelkitap.com/

https://kidega.com/

https://www.kitapmatik.com.tr/

https://www.kitapsec.com/

 sitelerinden temin edebilirsinizdir”.