adnancelenk @ kaztr.com

“Bilardo topunu yutan maymunun hikayesini biliyor musunuz?

Bilardo oynanan bir kafetarya salonuna, yanında maymun olan bir adam gelir. Kafetarya sahibi“Beyefendi, buraya hayvanla girilmez” diyerek girmelerine izin vermez.”Maymunun sahibi “Bu eğitilmiş bir maymundur, merak edilecek bir şey yok” deyince, içeriye girmelerineizin verilir. Maymun gerçekten eğitilmiş olduğu için kafetaryadaki herkes tarafından çok sevilir. Fakat hiç
beklenmedik bir olay olur ve bu eğitilmiş maymun bilardo toplarından birisini yutar. Maymunun sahibi mahcup bir şekilde “Kusura bakmayın, şimdiye kadar hiç böyle bir şey yapmamıştı!” dedikten sonra bilardo topunun parasını vererek maymunla beraber kafetaryadan ayrılır.

“Bir ay sonra bu adam maymunuyla beraber tekrar kafetaryaya gelir. Kafetarya sahibi önceden tanıdığı maymunu çok sevdiğinden, cebinde kalan üç-beş fındık içini maymuna verir. Fındıkları alan maymun, her fındığı önce poposuna sokup çıkarmakta ve daha sonra ağzına götürerek yemektedir!. Bu durumu şaşkınlıkla karşılayan kafetarya sahibi, adama dönüp “Ya bu hayvan ne yapıyor?” diyerek bunun nedenini sorar. Maymunun sahibi “Hiç sormayın!. Bilardo topunu yuttuktan sonra Ölçmeden hiçbir şey yemiyor”cevabını verir.

Evet, maymun kadar aklı olan, sonucuna katlanamayacağı veya faturasını ödeyemeyeceği bir işi yapmaz. Çünkü biliyoruz ki her tercihimizin, her amelimizin dünya veya ahirette faturasıyla karşılaşacağız. Öyle değil mi?