adnancelenk @ kaztr.com

   Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, kuşatmamız gerekirken, kuşananlardan olduk. Peki neyi kuşanmalıyız? Neler bizi kuşatmış?

   Bunları hiç düşünüyor muyuz? Yoksa kendimizi hayatın akışına kaptırmış gidiyor muyuz?

   Zamanı kusanmamız gerekirken, zamanı çok iyi ve hayırlı eylemlerle kuşatmalıyken, zaman bizi kuşatıp kendi içine çekmiş ve bizi her geçen saniye içinde bulunduğu anla eritmekte, yok etmektedir.

  Biz zamanı kuşanmalıyken onu iyi değerlendirebilmeliyken, ona hükmedebilmeliyken o bizi kuşatıp eritmekte, bize o yön vermekte. Peki neden?

   Çünkü zayıfız,bilinçten yoksunuz. Bilgi ve beceri ile kuşanan insan zamana hükmedebilen, güçlü insandir. Ama şartlar bu, yapacak  bişey de yok diyen insan, zayıf ve karekteri oturmamış insandır ve bulundukları ortamdan etkilenen insandır. Bulunduğumuz ortamdan etkilenen değil, bulundugumuz ortamı etkileyebilen insan olabilmeliyiz. Bu yüzden zamanı iyi değerlendirebilmek kişinin bilgisi ile doğru orantılıdır. Tabii ki bu bilginin de doğru kaynaktan beslenmesi gerekmektedir. Doğru kaynaktan doğru bilgi ile beslenmeyen insan,hatalar silsilesinden kendini kurtaramaz.

   Zaman sahip olabileceğimiz en değerli, en anlamlı, en büyük servet, en büyük imkan en büyük fırsattır. Zamanı gereği gibi değerlendirdiğimizde, bir sorumluluk duygusu içerisinde değerlendirdiğimizde zamana sahip olabiliriz. Zamanı içtenlikle ve bilinçle değerlendirdiğimizde vakitlerimiz anlamlı olur. Zamanı israf ettiğimizde varoluşu ve hayatı israf etmiş oluruz…

   Zamanın gerektiği şekilde değerlendirilmesi hakkında yüce Peygamberimiz(sav) de şöyle buyurmuştur;

 

“Beş şeyden evvel beş şeyin kıymetini bil; İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin, hasta olmadan önce sıhhatin, fakirlik gelmeden önce zenginliğin, meşguliyetten önce boş vaktin ve ölmeden önce hayatın.” (Buhârî ve Müslim)

   Akıp giden zamanı durdurmak mümkün olmadığına göre, zamanı en verimli bir şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Öyleyse; en önemli işlerin başında zamanı değerlendirmek gelmektedir. Boş zaman yoktur... Boşa geçen zaman vardır. Zamanınızı bilinçli kullanmanız dileği ile....